skip to Main Content

interjú Dr. Alexander Grubmayr az Osztrák Köztársaság magyarországi nagykövetével

2020-ban Ausztria az osztrák szövetségi alkotmány 100 éves évfordulóját ünnepli. Alkotmányunk az alapja demokráciánknak és az Osztrák Köztársaságnak. Garanciája a politikai együttélésnek és a hatalmi ágak stabilitásának, útmutatónak bizonyult a második Köztársaság alatt és olyan korábban soha nem látott helyzetekben, mint a mostani Covid-válság. De 2020 egyben Ausztria Európai Uniós tagságának 25. évfordulója is, amely óriási pozitív változásokat hozott országunknak. Az euró és az EU belső piacának négy alapszabadsága ma mindennapi valóság. Ausztria mindig intenzíven részt fog venni a nemzetközi kérdések megoldásában és az európai egyesítési projekt fejlesztésében.

Ausztria és Magyarország szomszédos országok lévén történelmileg, kulturálisan és gazdaságilag szorosan kötődnek egymáshoz. Az Ausztriával való kapcsolatok intenzíven alakultak.

Az elmúlt években számos delegáció látogatására került sor, a 2020-as év fénypontjai voltak Áder János köztársasági elnök hivatalos látogatása Bécsben, október 30-án, Alexander Schallenberg szövetségi miniszter részvétele az ún. „Central five”, a magyar, szlovák, szlovén és cseh külügyminiszterek budapesti találkozóján, július 14-én, Karoline Edtstadler szövetségi miniszter találkozója Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel, valamint Varga Judit igazságügyi miniszterrel szeptember 25-én, a parlamenti együttműködés keretében pedig Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnökének látogatása Wolfgang Sobotkánál, az osztrák Nemzeti Tanács elnökénél szeptember 2-3-án.

Igen fontos külpolitikai téma, melyben az Ausztria és Magyarország közötti jó együttműködés megmutatkozik, az EU-bővítés, amelyhez országaink aktívan hozzájárulnak azáltal, hogy elkötelezettek régiónk több országának előcsatlakozása iránt.

A kétoldalú viszonyban fontos szerepet játszik a gazdasági kapcsolatok és a turizmus. Magyarország Ausztria legfontosabb export-partnere Közép- és Kelet-Európában. Ausztria a kereskedelmi volumen szempontjából Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnere és harmadik legnagyobb beruházója. Mintegy 1.200 osztrák cég kb. 60.000 munkavállalónak ad munkát. Mintegy 45.000 munkavállaló pedig naponta ingázik Ausztriába.

Mindkét ország kooperál a High-Tech területén is, itt szeretnék utalni az osztrák AVL cég tevékenységére, általában a kutatás-fejlesztésre és különösen a „Zalazone” önjáró autók számára kialakított tesztpályára Zalaegerszegen.

A kétoldalú kulturális, tudományos és oktatási együttműködés fontos aspektusai a 2018-2020-as kétoldalú munkaprogram megvalósítása, az Ausztria által is finanszírozott Budapesti Andrássy Egyetem, mint az egyetlen a német nyelvterületen kívül található német nyelvű egyetem tevékenysége, valamint a budapesti Osztrák Kulturális Fórum számos rendezvénye. Szeretném még megemlíteni az Osztrák Intézet nyelvtanfolyamait, a szegedi Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszéket, a Budapesti Osztrák Iskolát és az Osztrák-Magyar Európa Iskolát Budapesten, valamint az Osztrák Magyar Akció Alapítványt, amely 1990 óta immár több mint 10.000 ösztöndíjat tett lehetővé.

Az együttműködés szinte minden területét meghatározta 2020-ban a COVID-19-válság. Éppen a válság mutatta meg a regionális kontextusban történő együttműködés és a határokon átnyúló együttműködés jelentőségét, a budapesti Osztrák Nagykövetség és a magyar hivatalos szervek közötti jó kapcsolatnak köszönhetően tudtak a gazdasági kapcsolatok a járvány miatti utazási korlátozások ellenére fennmaradni.

A konzuli szolgálat, az osztrák állampolgároknak való segítségnyújtás terén a kereskedelmi légi forgalom leállítását követően az Osztrák Külügyminisztérium 39 repatriációs repülőjárattal, történetének legnagyobb repatriálási akcióját szervezte meg. A budapesti Osztrák Nagykövetség a magyar hivatalos szervek kiváló támogatásának köszönhetően szintén számtalan osztrák állampolgárnak tudott segíteni a Magyarországon keresztül történő hazatérésben.

Ausztria és Magyarország közösen és elkötelezetten vesznek részt a regionális együttműködési programokban is, mint az INTERREG V-A Ausztria Magyarország 2014-2020, melynek költségvetése összesen közel 95 millió eurót tesz ki. Fontos példaként szeretném említeni a HealNow programot. Célja, hogy a jelentős szereplők összekapcsolása révén mindkét ország határ menti régiójában megteremtse a hosszú távú egészségügyi együttműködés alapját, és ezáltal a határvidéken élő lakosság számára az egészségügyi szolgáltatások jobban elérhetővé váljanak. Annak érdekében, hogy a jövőbeni hatékony határon átnyúló egészségügyi szolgáltatásokhoz szükséges lépéseket és intézkedéseket azonosítsák, a HealNow egy konkrét határon átnyúló próbaprojektet is visz a bécsújhelyi Landesklinikum (az alsó-ausztriai Landeskliniken Holding alatt) és a Soproni Gyógyközpont (Erzsébet Oktató Kórház és Rehabilitációs Intézet) között. Itt egy gyors adatalapú, határon átnyúló konzultációs mechanizmusról van szó patológiai területen a két kórház között. A kutató-platformon keresztül ez a daganatos megbetegedések korai felismerését és a páciensek számára a diagnózisig eltelt életmentő időszak lerövidítését szolgálja.

Kétségtelen tehát, hogy Ausztria és Magyarország sok területen működnek együtt. Cél, hogy ez az együttműködés a jövőben mindkét ország polgáraink a jóléte érdekében még intenzívebbé és mélyebbé váljon.

LATEST POSTS

Back To Top