skip to Main Content

A RÖVIDTÁVÚ SZÁLLÁSHELY-SZOLGÁLTATÁS ADÓZÁSA

A RÖVIDTÁVÚ SZÁLLÁSHELY-SZOLGÁLTATÁS ADÓZÁSA

Előzetes bejelentés

A szállás rövid távú (90 napnál rövidebb) bérbeadása magánszálláshely-szolgáltatás tevékenységnek minősül, az ilyen jellegű tevékenység csak a szálláshely fekvése szerint illetékes jegyzőhöz való bejelentése és annak a nyilvántartásba vétele után kezdhető meg (239/2009. (X.20.) Korm. rendelet). Ezen engedély kiadása egy ingatlanra adható ki magánszemélyenként.

A szálláshely-szolgáltatási tevékenységét 15 napon belül be kell jelenteni az önkormányzatnál (Adóügyi Osztály) az idegenforgalmi adó regisztrációjához.

Minden önkormányzat fenntartja magának a jogot arra, hogy az idegenforgalmi adó százalékos arányát (például Budapest VIII. kerületében jelen adó mértéke 4%.)

A magánszemélyeknek nem szükséges helyi iparűzési adót fizetniük, kivéve, ha az egyéni vállalkozói státuszt választják.

Az ingatlan tulajdonosa számára kötelező magyar adószámot igényelnie (23T101-es nyomtatvány), amelyet minden kiállított számlán és bevalláson köteles feltüntetni.

Ezen az űrlapon a tulajdonosnak ki kell választania, hogy milyen adózási formát választ. A tevékenység nem áfa-köteles, ha a bérleti díjból származó bevétele nem haladja meg az évi 12 MFt-ot (Áfa tv 187. § (2) bek.), e határérték felett köteles havi áfabevallást benyújtani. A szolgáltatás 18 százalékos adókulcs alá esik.
A számlázó szoftvernek meg kell felelnie a magyar előírásoknak, illetőleg folyamatosan továbbítania kell elektronikus úton minden tranzakciót közvetlenül, valós időben a Magyar Pénzügyminisztérium elektronikus nyilvántartása felé, (PTGSZLAH nyomtatvány).

SZEMÉLYI JÖVEDELEMADÓ

A tulajdonos eldöntheti, hogy a három személyi adózási mód közül melyiket választja (Szja tv.57/A):

  • Tételes átalányadó
  • 10%-os költséghányad alkalmazása
  • Tételes költségelszámolás

Tételes átalányadó

A tulajdonos választhatja 38.400 Ft átalányadó megfizetését évente és szobánként, ha annak terület 12 négyzetméter felett van, ezt a 23T101-es nyomtatványon kell bejelentenie. Ezzel a lehetőséggel az előző évi adóbevallás benyújtásakor, azaz tárgyév május 20. előtt kell élnie. Ez a határidő az első adóévre nem vonatkozik. A kiadott lakások száma nem lehet több, mint 3.57/

Ha tevékenység év közben megszűnik, az éves átalányösszeg teljes összegét szükséges megfizetni.

10%-os költséghányad alkalmazása
A bevétel 90 százalékát kell jövedelemnek tekinteni, és ezután kell a 15 százalékos személyi jövedelemadót megfizetni.

Tételes költségelszámolás
A beszerzési számlák alapján a tényleges költségek és a bérleti díjból származó rezsi levonása után (ennek felső határa évi 200 ezer forint), a fennmaradó egyenleget 15%-os mértékű jövedelemadó terheli.

Az adót negyedévente, a negyedév végét követő 12. napig kell fizetni.

Idegenforgalmi adó
Az idegenforgalmi adót a szálláshelyet igénybe vevőnek kell megfizetnie, mely benne van a szállásdíjról kiállított számlában, ezen összeget a helyi önkormányzat felé kell megfizetni (a 18 év alatti fiatalok mentesülnek ezen adó alól). Az adó mértékét a helyi önkormányzat határozza meg (az adó mértéke általában 4% éjszakánként és személyenként). A kapcsolódó nyilatkozatot a következő hónap 15. napjáig kell benyújtani.

Turizmusfejlesztési hozzájárulás
A bevallást évente egyszer, február 25-ig kell benyújtani és megfizetni, és a forgalom 4%-át teszi ki.

Építményadó
Az építményadó az építmény m2-ben számított hasznos alapterülete után fizetendő. Az önkormányzatok maguk döntik el ennek mértéket.

Kommunális adó
Amennyiben a rövid távú szálláshely megszűnését követően a lakóingatlan a továbbiakban hosszú távú bérbeadás útján kerül hasznosításra, úgy a tulajdonosnak/vagyoni értékű jog jogosítottjának kommunális adó fizetési kötelezettsége keletkezik.

Back To Top