skip to Main Content

A 2023 első felében Magyarországon alapított olasz cégek elemzése

Imprese Italiane In Ungheria

Az ITL Study Centerrel együttműködve egy részletes áttekintést készítettünk a 2023 első felében Magyarországon alapított olasz cégekről. Ebben a cikkben a vizsgált vállalatokat grafikonokon mutatjuk be, és szűrjük őket a tevékenység helye, a végzett tevékenység típusa és az alapító olasz régiója szerint.

Az elemzés célja az, hogy lehetővé tegye az összes Magyarországon aktív olasz vállalat kategorizálását és egyértelmű azonosítását. Ezek után pedig röviden értékelni fogjuk a  vizsgált trend változásainak lehetséges okait is.

A 2023 első felében született olasz cégek

55 új olasz vállalat nyitotta meg üzletét Magyarországon 2023 első felében. A rendelkezésre álló adatokból láthatjuk, hogy az év első felében a legtöbb regisztrációval rendelkező hónap január volt, összesen 13 új vállalkozással.

A félév többi részében az újonnan megnyitott vállalkozások száma 8 és 10 között változott, kivéve áprilist, amikor 6 új vállalkozás nyílt meg, ami év eddigi legalacsonyabb száma volt.

Tevékenységi szektorok

A következő szakaszban bemutatjuk az új vállalatok eloszlását a tevékenységi szektorok szerint.

 A magyar kormány kategorizálása alapján (amelyet az európai NACE Rev.2 rendszerrel harmonizáltak), a legtöbb új vállalatot megnyitott szektor a ‘Nagy- és kiskereskedelmi tevékenység; javítások gépjárműveken és motorkerékpárokon’ (G szakasz) volt, összesen 20 új vállalattal, ezt követte a ‘Szakmai, tudományos és műszaki tevékenységek’ (M szakasz) 11 új vállalattal az összes, 55 új vállalatból.

Továbbá az alábbi szektorokban regisztráltak három vagy több új tevékenységet, csökkenő sorrendben:

  • 4: Közigazgatási és támogató szolgáltatások (N szakasz)
  • 3: Építőipar (F szakasz)
  • 3: Gyártás (C szakasz)
  • 3: Információ és kommunikáció (J szakasz)
  • 3: Művészet, szórakozás és szabadidős tevékenységek (R szakasz)

Ezenkívül más fontos tevékenységű szektorok:

  • 2: Ingatlan (L szakasz)
  • 2: Szállás- és vendéglátás (I szakasz)
  • 1: Pénzügyi és biztosítási tevékenységek (K szakasz)
  • 1: Közlekedés és raktározás (H szakasz)
  • 1: Elektromos energia, gáz, gőz és légkondicionálás ellátás (D szakasz)

A rendelkezésre álló adatok változatos eloszlást mutatnak az új vállalkozások megnyitása terén különböző szektorokban, néhány terület több befektetést vonz, mint mások. Ezek a tendenciák fontos információkat nyújtanak a gazdasági és vállalkozói tendenciákról, valamint a magyar gazdaságban érzékelt növekedési kilátásokról.

A G szektor, amely a legaktívabb volt 2023-ban 20 új vállalattal, statisztikailag három alcsoportra oszlik:

  1. járműipar
  2. nagy- és kiskereskedelem
  3. közvetítői kereskedelem

Nagy- és kiskereskedelem a vezető kategória, az új vállalkozások 65%-a nyílt ebben a G szakasz alá (összesen 20 vállalkozásból 13), ezt követi a közvetítői kereskedelem 4 új vállalkozással, valamint a járműipar 3 vállalkozással.

Az új cégek eloszlása városok szerint

A fő központja az olasz beruházásoknak Magyarországon Budapest, az ország fővárosa és fő üzleti központja. Az új olasz vállalkozók majdnem hetven százaléka (55 vállalatból 38) választotta Budapestet központként 2023-ban.

Ezt követi (55 vállalatból 3) Kecskemét városa, Magyarország nyolcadik legnagyobb városa, Bács-Kiskun megye székhelye, amely otthont ad egy nagyszabású beruházási projektnek, amelyet a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary vezet.

Az alapítók származási régiója

A rendelkezésre álló adatok alapján jelentős megfigyeléseket lehet tenni az alapító vezetők származási helyéről. Az év első felének kontextusában érdemes megjegyezni, hogy az olasz régiók közül 13 képviselteti magát.

Lombardia emelkedik ki leginkább,, hiszen az ebből a régióból származó vállalkozók összesen 10 új vállalatot hoztak létre Magyarországon. Sorrendben a második Emilia-Romagna és Veneto, mindkettő helyszín vállalkozói 7-7 új vállalkozást mutattak be, míg Lazio és Campania 6 új vállalkozással járult hozzá a listához. Abruzzo, Calabria, Friuli-Venezia Giulia, Liguria, Marche, Piemont, Szardínia és Toszkána mindössze maximum 5 új vállalkozást jelentettek fejenként.

Ezzel szemben 2023 első hat hónapjában Basilicata, Molise, Apulia, Szicília, Trentino-Alto Adige, Umbria és Val d’Aosta egyetlen új vállalatot sem regisztrált Magyarországon. Az adatok arra utalnak, hogy egyenlőtlen eloszlás figyelhető meg az új vállalkozások megnyitásának eredete között, és erősebb kapcsolatok mutatkoznak Magyarország és azon olasz régiók között, amelyek népességükben és gazdasági tevékenységükben aktívabbak.

Back To Top